niedziela, 11 lipca 2021

Wiedza płatna czy darmowa?

 


Wiedza płatna czy darmowa?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Nie wiedzą, co im się opłaca. Wziąć udział w czymś darmowym czy zapłacić. Czy mi się to zwróci? Kupić książki, gazety, czy wziąć udział w konferencji, a może wszystko naraz? Przeczytaj o wadach, zaletach darmowej i płatnej wiedzy z różnych źródeł.


Czy na pewno wszystko jest w sieci?

Nie jeden raz przeczytałam taką wypowiedź w mediach społecznościowych, na blogach, komentarzach. To nie jest prawda, a jeśli nawet to nie za darmo, nie wszystko. Inaczej nie byłoby książek, kursów, uczelni, szkól policealnych, konferencji, na które trzeba poświęcać weekend albo inny czas. Teraz są online i jest to duże ułatwienie. Mogę brać udział nawet w takiej, która odbywałaby się na drugim końcu Polski. Zwiedzanie jest fajne, ale cały dzień na konferencji i tak nie za bardzo by na to pozwolił. Nie na wszystkie wykłady się idzie, ale i tak człowiek wraca zmęczony. Chce poczytać kryminał albo romans, a nie chodzić po mieście.

Zła szkoła czy zły nauczyciel?

Dużo zależy też od poziomu szkoły, uczelni, nauczycieli tam pracujących. Nauczyłam się, że nie ma złego poziomu szkoły, ale są źli w pewnym sensie nauczyciele. Nie umieją przekazać wiedzy, nie są dobrzy w mówieniu do grupy. Nie mają wpływu na to, ile osób ich zrozumie, ale powinni zaciekawić. Nie powodować, że uczniowie będą spać na lekcji. Wystarczy ich zmienić i placówka na tym zyskuje. Dlatego warto zwracać uwagę na to, kto ma uczyć, a nie w jakiej szkole.
Jakie są zalety darmowej wiedzy?

 • Dostępna dla wszystkich zapisanych na wydarzenie w sieci lub stacjonarnie

 • Dużo się można dowiedzieć, jak ma się czas i chęć

 • Sprawdzić, czy w ogóle zrozumiemy, o co chodzi w danym temacie.

 • Nawet nie zbyt atrakcyjny temat może być fajnie przedstawiony i zaciekawić.

 • Tekst musi się dobrze czytać niezależnie od dziwnych narzędzi, w których są czasami pisane. Ma być jak dobry kryminał świetny od początku do końca. Nigdy nie znudził mnie żaden artykuł z ulubionych stron. Nie żałuję poświęconego czasu, a ich autorom jestem wdzięczna za dzielenie się informacjami. Nie muszą przecież tego robić.


Jakie są wady darmowej wiedzy?

 • Nie wszystkie informacje są dostępne za darmo i tracimy czas na czytanie, słuchanie

 • Trzeba poświęcić sporo czasu na znalezienie wartościowych stron w sieci. Zawierających teksty bez powtórzeń, błędów stylistycznych, interpunkcyjnych.

Jakie są zalety płatnej wiedzy?

 • Dowiemy się więcej niż za darmo, a to jest najważniejsze w tym wszystkim

 • Zyskuje się na tym, pracuje za więcej

 • Nie traci czasu na szukanie wartościowych treści w morzu nudnych stron


Jak widać, wiedzapłatna i darmowa ma plusy i minusy. Osoby chcące się czegoś nauczyć na pewno poświęcą czas na zdobywanie jej w różny sposób. Niezależnie od tego, czy za wiedzę płacimy, czy nie, ma być wartościowa. Od dawna uważam, że wiedza kosztuje i wiem, że nikt nikomu nie będzie za darmo tłumaczył. Niektórzy uważają, że porady mają być darmowe. Niektóre tak, ale nie wszystkie. Docenić wiedzę mogą osoby, które płaciły za edukację, konferencje i niewiele miały za darmo. Ktoś, kto nie płacił za edukację, nigdy nie zrozumie, że wiedza kosztuje. To kontrowersyjny temat wzbudzający wiele negatywnych emocji. Warto jednak znać wartość swojej i cudzej wiedzy.


6 komentarzy:

 1. Często korzystam z darmowej wiedzy, ale jeśli chodzi o internet, to bardzo uważam na niesprawdzone i nierzetelne informacje i ich unikam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Często bywa przydatna taka darmowa wiedza ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, można się dowiedzieć, u kogo chcemy się uczyć.
   Po różnych darmowych fragmentach, webinarach itp

   Usuń
 3. w dzisiejszych czasach wiedza jest na wyciągnięcie ręki. wystarczy odpalić przeglądarkę i poszukać. Jednak trzeba szukać wiarygodnych źródeł, bo niektóre darmowe artykuły to można o kant tyłka rozbić :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie jestem zwolenniczką w pierwszej kolejności darmowej wiedzy. Uważam, że jej jest dość sporo w internecie, tylko trzeba umieć szukać. Na pierwszej stronie w google na pewno nie wyskoczy nic wartościowego i rzetelnego. Jeżeli chodzi o wartościowe treści płatne to, moim zdaniem, książki zdecydowanie wygrywają, tylko tutaj tak samo - trzeba wiedzieć 'kogo czytać' ;)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze o charakterze zbyt ogólnym, bez uzasadnienia, zawierające obraźliwe słownictwo będą usuwane.

Artykuł należy traktować informacyjnie. Nie może on zastąpić konsultacji z lekarzem dowolnej specjalizacji.

Nie zastąpi on także samodzielnego wyboru dobrych kosmetyków dostosowanych do cery, włosów, paznokci itp.

Kosmetyk u każdego działa inaczej. Blog służy do zorientowania się jak np wygląda lakier na paznokciach, jak prezentują się odcienie pomadek, cieni do powiek, farb do włosów i wszelkich innych kosmetyków. Ja polecam to, co sprawdziło się u mnie. Ty możesz wybrać inne wersje.Licznik od początku bloga

Obserwatorzy

Tłumacz na wybrany język