poniedziałek, 26 lipca 2021

Pisanie tekstów – z czego się składają?

 


Pisanie tekstów – z czego się składają?

Nie chodzi o ilość znaków, fraz, akapitów, nagłówków. Mam na myśli coś więcej niż tylko samo pisanie. Ono jest na końcu i stanowi wisienkę na torcie. Wcześniej jest pomysł, wiedza, doświadczenie, poprawianie, czas na to poświęcony i wspomniane pisanie. Nie wygląda to tak, że siadamy i piszemy. Czasami zdarza się tak napisać komentarz o czymś. Nie tekst na blog, stronę, portal. Poznaj elementy, o których można zapomnieć, gdy coś się czyta.


Kreatywność

Nie bierze się z powietrza, a szkoda. Przydałaby się zamiast smogu, którego śladowe ilości już widziałam nad miastem. Lista pomysłów może być długa, ale gorzej z wykonaniem. Do pisania potrzebny jest plan w punktach i opisanie wszystkich zagadnień z danego tematu. Istnieją książki o kreatywności i wspomogą twórcze myślenie. Dostępne też dla dzieci, bo to ważne od najmłodszych lat.

Wiedza najważniejsza

Płatna, darmowa, z książek, prasy, internetu, konferencji i wielu innych źródeł. Potem to wszystko się miesza i nie wiemy, skąd coś wiemy. Ważne, że zostało w głowie i stanowi teraz naszą wiedzę, która jest bezcenna.

Doświadczenie w pisaniu

Niezależnie czy była to gazetka szkolna, tygodnik za dwa złote czy pismo branżowe. Liczy się to, że mamy się czym pochwalić. Nie musi być wersja drukowana tekstów. Dzisiaj wiele rzeczy jest w wersji elektronicznej. Do czytania służy smartfon, tablet albo czytnik ebooków lub inne urządzenie. Wiele tekstów jest w sieci, ale nie zawsze mają dobrą jakość. Ważne, żeby nie było powtórzeń w każdym zdaniu, przecinki, kropki i inne.

Szukanie informacji

Internet jest pełen wielu artykułów. Na ich podstawie często pisane są inne i przez to powstaje ta sama wersja jednego. To bez sensu i dlatego liczy się wiedza profesjonalna z danego tematu. Wtedy wiemy, o czym piszemy. Nie sprawdzamy w wielu źródłach, czy to prawda. Wierzymy w swoje informacje uzyskane z wiarygodnych źródeł.

Poprawianie i czytanie

Tekst napisany trzeba poprawić, przeczytać i sprawdzić, czy ma sens. Wykasować jakieś zdania, czasami całe akapity, a innym razem wszystko. Folder może opublikuję, zapełnia się i może się przyda.

Czas na to i jeszcze odłożenie tekstu

Po napisaniu z reguły nie wysyła się od razu tekstu. On musi odczekać, nie ma innej możliwości. Inaczej znajdą się w nim jakieś błędy, których się nie dostrzega po pierwszym czytaniu.

Pisanie z kartki albo od razu w pliku

Na komputerze jest szybciej, a nad kartką lepiej się myśli. Wszystko też można zabrać w plener i tam pisać. Mieć już notatki, wydrukowane albo napisane różne wytyczne.

Czy istnieją proste teksty?

Nie. Nad każdym trzeba pracować dłużej lub krócej. Muszą coś wnosić, nawet jeśli ma to być horoskop. Nie jest on oczywiście łatwy do napisania.

Jak widać, tekst to nie tylko to, co widzimy, ale też to, czego nie widać. To również elementy niewidoczne w prasie, internecie, w książkach z wiedzą. Wydaje się, że autor usiadł, olśniło go i napisał od razu wszystko.


1 komentarz:

Komentarze o charakterze zbyt ogólnym, bez uzasadnienia, zawierające obraźliwe słownictwo będą usuwane.

Artykuł należy traktować informacyjnie. Nie może on zastąpić konsultacji z lekarzem dowolnej specjalizacji.

Nie zastąpi on także samodzielnego wyboru dobrych kosmetyków dostosowanych do cery, włosów, paznokci itp.

Kosmetyk u każdego działa inaczej. Blog służy do zorientowania się jak np wygląda lakier na paznokciach, jak prezentują się odcienie pomadek, cieni do powiek, farb do włosów i wszelkich innych kosmetyków. Ja polecam to, co sprawdziło się u mnie. Ty możesz wybrać inne wersje.Licznik od początku bloga

Obserwatorzy

Tłumacz na wybrany język